Istraživanje Međunarodnog instituta za štampu (IPI) o uznemiravanju novinara na internetu je jasno pokazalo da napadi čije su mete novinarke ne samo da su češći, već je i sama priroda napada zlobnija. U okviru napada se pojavljuje seksualizovani govor kome je teško suprotstaviti se racionalnim argumentima i profesionalnim alatima i rezultatima. Zato ovi napadi utiču na osobu i van njenog profesionalnog identiteta, jer se oseća ranjivom.
U ekstremnim slučajevima ovi napadi mogu dovesti do autocenzure ili još gore: zbog njih se žene mogu povući iz javne sfere, tako da novinarstvo ostaje prepušteno muškarcima koji će dominirati uz malo ženskih glasova.
Međunarodni institut za štampu je sarađivao sa Kancelarijom predstavnika OEBS-a za slobodu medija (RFoM) u okviru projekta #SOFJO (bezbednost novinarki na internetu) kako bi se analizirali specifični izazovi sa kojima se suočavaju žene u ovoj oblasti i prakse redakcija o tome kako se nositi sa ovim izazovima.
U ovom odeljku predstavljamo rad Međunarodnog instituta za štampu u tri oblasti:
- Izveštaji i dokumenti u kojima se ispituje i daje definicija uznemiravanja novinarki na internetu i daju preporuke za stvaranje osnove pristupa koji je orijentisan na rešenja.
- Intervjui sa stručnjacima u kojima se daje suštinska analiza pojedinih aspekata problema, kao i saveti za rešavanje tih problema.
- Intervjui sa novinarima koji su bili meta kampanji uznemiravanja na internetu u kojima se pokazuju posledice ovog fenomena po novinare i novinarstvo.