SHARE Fondacija objavila je Uvod u digitalna prava – priručnik za snalaženje u internet prostoru. U priručniku su predstavljeni neki od osnovnih pojmova iz oblasti ljudskih prava u digitalnom okruženju, ilustrovani praktičnim primerima iz regiona Zapadnog Balkana. Publikacija je takođe dostupna na albanskom, makedonskom i engleskom jeziku.
Iako su internet tehnologije otvorile mnoge nove i zanimljive načine za izražavanje ideja, razmenu informacija, udruživanje, proteste i druge aktivnosti koje se nalaze pod univerzalnom zaštitom kao temeljna prava svih ljudi, digitalizacija svakodnevnih poslova i komunikacije omogućila je i zloupotrebe i kršenje prava. Svesno ili iz neznanja, vođeni komercijalnim interesima ili namerom da uspostave kontrolu, različiti akteri – države, korporacije, političke i druge organizacije – često su na internetu vinovnici cenzure, narušavanja privatnosti građana i diskriminacije po različitim osnovama.
Ovaj priručnik fokusira se na tri oblasti – zaštitu podataka o ličnosti, digitalnu bezbednost i slobodu izražavanja. U svakoj oblasti predstavljeni su primeri povreda, posledice koje te povrede mogu da izazovu pojedincu i društvu, kao i mehanizmi zaštite digitalnih prava.
Da li su lajk na Tviteru, šerovanje na Fejsbuku ili metapodaci o pretrazi na Guglu – podaci o ličnosti? Kada ograničavanje pristupa nekom sajtu prerasta u cenzuru? Koja su ljudska prava ugrožena prilikom masovne obrade biometrijskih podataka u pametnim sistemima? Može li biti diskriminacije u procesu automatizovanog algoritamskog odlučivanja? Ovo su samo neka od pitanja na koja su eksperti SHARE Fondacije pokušali da daju što konkretnije i sažetije odgovore.